Sylwestrowe przesady

Zwyczaj hucznego obchodzenia Sylwestra narodził się dopiero na przełomie XIX i XX stulecia. Oczywiście wcześniej również witano Nowy Rok, lecz dla różnych państw była to inna data. 31 grudnia to wspomnienie świętego papieża Sylwestra I, którego imieniem postanowiono nazwać ten dzień. Ponieważ jest to ostatni dzień w kalendarzu gregoriańskim, który obowiązuje na świecie od XVI wieku, to imię związane jest z końcem roku. Święto żegnania starego i witania nowego początkowo obchodziły tylko bogatsze warstwy społeczeństwa, jednak stopniowo zwyczaj ten przechodził do życia uboższych ludzi. Od początku ubiegłego stulecia z Sylwestrem związanych jest wiele przesądów i wróżb. Te stare sylwestrowe przesady – ludowe zabobony należy oczywiście traktować z dużym przymrużeniem oka, jednak warto je poznać, ponieważ mogą one stanowić doskonały element sylwestrowej zabawy.

Sylwestrowe przesady

Według tradycji, w starym roku należy pozamykać wszystkie ważne sprawy, uregulować długi, pogodzić się ze wszystkimi i posprzątać mieszkanie, aby  w nowy rok wkroczyć z „czystą kartą”. Na koniec roku gospodynie powinny zapełnić lodówki różnymi przysmakami, by w nowym roku rodzina nie zaznała biedy, a domownicy muszą mieć przy sobie przynajmniej po kilka monet, które gwarantować mają przypływ gotówki. Największą pomyślność ma podobno przynieść nakręcenie zegara tuz po północy, natomiast zatrzymanie jego wskazówek to zły omen. Kiedy wybije północ najstarszy z biesiadników powinien otworzyć okna aby zaprosić dobre duchy i Nowy Rok do środka. Innym ciekawym przesądem jest zjadanie podczas imprezy sylwestrowej okrągłych dań i przekąsek, ponieważ wszystko co okrągłe wróży szczęście. Kobiety przed wyjściem na zabawę sylwestrową powinny nasypać kilka ziarenek maku do buta oraz włożyć nową bieliznę aby zapewnić sobie powodzenie u płci przeciwnej.

Sylwestrowe przesady dotyczą też odwiedzających nas już po północy gości. Najwięcej szczęścia ma zwiastować pukający do drzwi jasnowłosy mężczyzna (ciemnowłosy trochę mniej), natomiast kobieta zawsze zapowiada kłopoty. Aby uwolnić się od przykrych wspomnień i zmartwień, w sylwestrowa noc należy je spisać na czerwonej kartce, a potem ją spalić, oczywiście przestrzegając środków bezpieczeństwa.

Sylwester to czas wesołej zabawy, to czas zabawy – dla osób samotnych to okazja, by wyjechać z miasta i bawić się na imprezie Sylwester dla singli.  Warto jednak pamiętać, że dobry humor, uśmiech i życzliwość okazywana innym, zapewnią nam znacznie więcej szczęścia i pomyślności w życiu niż sylwestrowe przesady.

Thanks! You've already liked this